SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Sosyal medya kullanımı Ramazan'da arttı

Sosyal medya kullanımı Ramazan'da arttı

21.04.2022 12:33 | Son Güncelleme: 21.04.2022 12:35
Üsküdar üniversitesi ile SODİMER iş birliğiyle gerçekleştirilen araştırmada Ramazan ayında sosyal medya kullanım alışkanlıkları ortaya konuldu.

Sosyal medya kullanımı Ramazan'da arttı

İSTANBUL (İGFA) - üsküdar üniversitesi ile Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) ortaklığında Ramazan'da sosyal medya kullanım araştırması yapıldı.

Bireylerin Ramazan ayındaki sosyal medya kullanım alışkanlıklarını belirlemeyi amaçlayan araştırmaya Türkiye genelinden 537 katılımcı katıldı. Katılımcıların 316'sı yüzde 58,8 oranla kadınlardan oluşurken; çalışmaya katılan 221 erkek katılımcıların yüzde 41,2'sini oluşturdu. 15-65 arasındaki katılımcıların yaş ortalaması 34,6 oldu. Katılımcıların 279'u yüzde 52 oranla evlilerden ve 258'i de yüzde 48 oranında bekarlardan oluştu.

üsküdar üniversitesi öğretim üyesi, SODİMER Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Aylin Tutgun ünal ile SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan yönetiminde gerçekleşen araştırmada pek çok sonuca ulaşıldı.

Araştırmada, cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim düzeyi gibi demografik soruların yanında, sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve tercihleri, WhatsApp kullanım alışkanlıkları, günün hangi vaktinde daha çok kullanıldığı ve nelerin paylaşıldığı gibi soruların yanında dini içeriklere ve iftar saati, namaz saati, fitre miktarı gibi birtakım bilgilere ulaşma aracı olarak sosyal medyanın kullanılıp kullanılmadığı da araştırıldı. 20 sorudan oluşan anketin sonuçları şu şekilde oldu:

RAMAZAN'DA SOSYAL MEDYA KULLANIMI ARTTI

Araştırmada ilk olarak kullanıcıların sosyal medya kullanımlarının ramazan ayında nasıl değiştiği araştırıldı. Bu amaçla katılımcılara yöneltilen 'Ramazanda sosyal medya kullanım süreniz arttı mı?' sorusuna bireylerin yüzde 81'i evet yanıtı verdi.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI 4 SAATE KADAR çIKIYOR

Araştırmaya katılan bireylerin yüzde 56'sı sosyal medyayı her gün 1 ila 3 saat arasında kullandığını belirtirken, yaklaşık yüzde 22'si ise sosyal medyayı günde 4 saatten fazla kullandığını belirtti. Ramazan'da en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram oldu. Katılımcılara sosyal medya uygulamalarının hangilerini kullandıkları sorulup çok seçenekli olarak cevaplandırmaları istendiğinde ise; birinci sırada Instagram geldi (%83,4). İkinci sırada Youtube (%73,3), üçüncü sırada ise Twitter gelmiştir (%53,4). Facebook kullanım oranı %40,5, Linkedin %24,1, Pinterest ,4, Tik Tok %9,5, Snapchat %9,1, olarak bulundu.

İFTAR öNCESİ SOSYAL MEDYA KULLANIM AMAçLARI

İFTAR SONRASI SOSYAL MEDYA KULLANIM AMAçLARI

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
1 + 7 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 25 Haziran 2022 günlük burç yorumları Koç, boğa, akrep ve tüm burçlar

25 Haziran 2022 günlük burç yorumları Koç, boğa, akrep ve tüm burçlar

YKS'de bu yıl baraj uygulanmayacak

YKS'de bu yıl baraj uygulanmayacak

Adıyaman'da silahlı kavga: 2 yaralı

Adıyaman'da silahlı kavga: 2 yaralı

REKLAM
Adıyaman'da seyir halinde otomobil alev aldı!

Adıyaman'da seyir halinde otomobil alev aldı!

Sosyal medya kullanımı Ramazan'da arttı

Sosyal medya kullanımı Ramazan'da arttı

Açıkta satılan baharatlara dikkat!

Açıkta satılan baharatlara dikkat!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Arşiv

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Paneli

İstanbul / Türkiye
info@haberpaneli.com