SON DAKİKA
Anasayfa / Dünya / NATO Liderleri Madrid'de toplanıyor

NATO Liderleri Madrid'de toplanıyor

27.06.2022 14:46 | Son Güncelleme: 27.06.2022 14:47
28-30 Haziran'da İspanya'nın başkenti Madrid'de, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşla ilgili gelişmeleri görüşmek ve NATO'nun yeni stratejik konseptini kabul etmek için düzenlenecek zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek.

NATO Liderleri Madrid'de toplanıyor

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Madrid'deki zirve toplantısı, 28 Haziran'da İspanya Kralı Felipe'nin liderlere vereceği akşam yemeğiyle başlayacak.

29 Haziran sabahı ilk oturumda Ukrayna ve Rusya konuşulacak. Bu oturuma Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de video konferans yöntemiyle katılarak liderlere hitap edecek.

Aynı gün öğleden sonra yapılacak oturumda NATO'nun en yakın ortaklarıyla ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesi konuşulacak. Bu toplantıya Asya-Pasifik ortakları Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore'nin yanı sıra İsveç ve Finlandiya, Gürcistan liderleri katılacak. AB Komisyonu ve AB Konseyi de başkanları tarafından toplantıda temsil edilecek.

29 Haziran akşamında, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, NATO ülkelerinin yanı sıra 27 AB üyesinin liderlerini gayriresm? formatta akşam yemeğinde ağırlayacak.

Zirvenin son günü olan 30 Haziran'da ise güney kanadı ve bu bölgedeki sınamalar ele alınacak. Bu çerçevede terörle mücadele ve göç gibi birçok konu konuşulacak.

Madrid Zirvesi kapsamında müttefik ülkelerin dışişleri ve savunma bakanları ayrı ayrı toplantılar da yapacak. Güneydeki sınamaların değerlendirileceği dışişleri bakanlarının toplantısına Moritanya ve ürdün de katılacak. Savunma bakanlarının toplantısında ise Balkanlar konuşulacak ve Bosna Hersek bu bölümde yer alacak.

Bu yılki NATO Zirvesi birçok boyutuyla tarihi önem taşıyor. Bunların birçoğu 24 şubat'ta Ukrayna'ya savaş açan Rusya ile bağlantılı.

Zirvede öne çıkacak konular arasında İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusu ve bununla ilgili Türkiye'nin güvenlik endişeleri, gelecek yıllarda sınamalara NATO'nun nasıl karşılık vereceğini tayin edecek yeni 'Stratejik Konsept' belgesinin kabulü, ittifakın doğu kanadının güçlendirilmesi, Ukrayna'ya yönelik kapsamlı askeri yardım paketi bulunuyor.

NATO Zirvesi'nde ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı görüşmelerde de İsveç ve Finlandiya'nın başvurularının gündeme gelmesi bekleniyor. İki ülkenin liderleri NATO Zirvesi için Madrid'e gelecek ancak zirve programında sadece ilk günde ev sahibi İspanya'nın liderlere vereceği yemek bölümünde yer almaları öngörülüyor.

STRATEJİK KONSEPT YENİLENİYOR

Madrid'deki zirvede tarihi gelişmelerden biri de NATO'nun karşısındaki güvenlik sınamalarını belirleyen, bunlara siyasi ve askeri anlamda nasıl karşılık verileceğinin çerçevesini çizen Stratejik Konsept belgesinin yenilenecek olması.

Zirvede çin'in ele alınması, NATO çıkarları karşısında sınama olduğunun vurgulanması, rekabetçi bir dünyada NATO'nun çin'e karşı harekete geçmesi gerekliliğine işaret edilmesi bekleniyor.

Zirvede bunlara ilaveten doğu kanadını kuvvetlendirmek için hazırlanan planların kabul edilmesi bekleniyor. Bu planlar arasında ağır silahlar, mühimmat, yakıt gibi çeşitli malzemelerin artırılması bulunuyor.

Madrid Zirvesi'nde bu konuların dışında müttefiklerin gayrisafi mill? hasılasının yüzde 2'sini savunmaya harcama taahhüdünü içeren yük paylaşımının değerlendirilmesi, ortak fonlar ve kaynaklarla ilgili karar alınması, askeri ve sivil bütçenin artırılması da öngörülüyor.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
2 + 5 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 NATO Liderleri Madrid'de toplanıyor

NATO Liderleri Madrid'de toplanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'NATO' çıkışı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'NATO' çıkışı!

Fahrettin Altun'dan İsveç Dışişleri Bakanı Linde'ye yanıt

Fahrettin Altun'dan İsveç Dışişleri Bakanı Linde'ye yanıt

REKLAM
Putin'den Erdoğan'a 'takas' teşekkürü

Putin'den Erdoğan'a 'takas' teşekkürü

Polonya'ya vize muafiyeti

Polonya'ya vize muafiyeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün Kralı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün Kralı ile görüştü


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Arşiv

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Paneli

İstanbul / Türkiye
info@haberpaneli.com