SON DAKİKA

Horlamanın nedenleri nelerdir?

25.04.2022 12:35 | Son Güncelleme: 25.04.2022 12:36
Horlama problemi, kişinin uyku kalitesini düşürerek, kendisine ve çevresindekilere rahatsızlık veren sağlık problemlerinden biridir.

Horlamanın nedenleri nelerdir?

Horlamayla ilgili açıklamalarda bulunan Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, 'Erişkinlerin %45'i ara sıra, %30'u ise devamlı olarak horlamaktadır. özellikle erkeklerin, kadınlardan daha çok horladığı da bilinmektedir. İdealin üzerinde kiloya sahip olan erkekler daha çok horlamakta ve yaşlarının ilerlemesi ile birlikte bu problem daha da büyümektedir. Bu nedenle horlama sorununu yenmek için atılması gereken ilk adımların, kiloluysanız kilo vermek, kullanıyorsanız tütün ve tütün ürünlerini bırakmak olduğunu unutmayınız' dedi.&

Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, 'Burun tıkanıklığı, horlamayı yaratan kaynaklar arasında gösterilebilir. Burun tıkanıklığını gidererek horlama problemini ortadan kaldırmak amacıyla, ilaç kullanımı veya cerrahi operasyon gerekebilir. Fakat bazı durumlarda bu ameliyat bile sorunu çözmeyebilir. Bu aşamada, boğazda veya dil kökünde bir problem olup olmadığı araştırılır. İşte bu sebeplerle, horlama problemi yaşayan hastanın direkt ameliyata yönlendirilmesi doğru olmayacaktır' ifadelerini kullandı.&

'UYKU APNESİNİ HAFİFE ALMAYIN'

'Kişilere yapılan uyku testi ile 'uyku apnesi' yani 'polisomnografi' tanısı kolaylıkla konabilir'& diyen Sezen, 'Bu kişiler kalitesiz uyku durumu nedeniyle geceleri uykularını alamazlar ve gündüz uykululuk sebebiyle iş ve trafik kazalarına daha müsait hale gelirler. Uyku apnesi problemini yaşayan hastalarda; kalp, tansiyon, şeker, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara daha fazla rastlanır. Bu nedenlerle horlama sorununu, uyku apnesinin sinyali olarak algılamak ve ciddiye almak şarttır. Tedavisini kesinlikle geciktirmemek gerekir' şeklinde konuştu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
2 + 6 =Aile terapisi hakkında merak edilenler

Aile terapisi hakkında merak edilenler

Kovid-19 vakalarında yüzde 56 artış yaşandı

Kovid-19 vakalarında yüzde 56 artış yaşandı

Fahrettin Koca'dan müjde: Sağlık borcu affı

Fahrettin Koca'dan müjde: Sağlık borcu affı

REKLAM
Horlamanın nedenleri nelerdir?

Horlamanın nedenleri nelerdir?

Kansızlık ritim bozukluğu yapabilir

Kansızlık ritim bozukluğu yapabilir


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Arşiv

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Paneli
İstanbul / Türkiye
info@haberpaneli.com