Aile terapisi hakkında merak edilenler

20.10.2022 15:05 | Son Güncelleme: 20.10.2022 15:05
NEV FSM Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Başak Tüzün Mutluer, aile terapisi aracılığıyla uygun iletişim becerileri geliştirilerek, aile sisteminin yeniden düzenlenmesine ve işlevsellik kazanmasına katkı sağlandığını kaydetti.

Aile terapisi hakkında merak edilenler

BURSA (İGFA) - Ailenin esasında sadece toplumun değil, bireylerin de temeli olduğuna vurgu yapan NEV FSM Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Başak Tüzün Mutluer,& aile hayat çizgisinde bazı dönemlerin zorluklar görülebildiğini söyledi.

'Eşler çocuk sahibi olduklarında yeni bir yaşam evresine girerler' diyen Uzm. Dr. Başak Tüzün Mutluer, 'Bu dönemde yeni üyelerin aile sistemine kabulü esastır. Evlilik sisteminin çocuklara alan açacak şekilde yeniden düzenlenmesi, ev görevlerinin yeniden tanımlanması, ana-babalık rollerine geçişte çift ilişkisinin korunması bu dönemin gerekliliklerindedir. Ailedeki bu değişiklikler tüm bireyleri etkilediğinden her bireyin duygusal ve temel ihtiyaçları fark edilerek ortak bir hedef doğrultusunda aile sisteminin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.& çocuğun ergenlik çağında olduğu aile yaşam döngüsündeki ailede çocukların bağımsızlıkları desteklenerek; anne babanın kırılganlıklarını hafifletmek adına esnekliğin arttırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Evden ayrılma döneminde ise genç yetişkinlerin kendi duygusal ve mali sorumluluklarını üstlenmesiyle birlikte; benliğin aile köklerinden ayrışması, akranlarla yakın ilişkilerin gelişimi gibi değişiklikleri beraberinde getirir' ifadelerini kullandı.

'Bu döngüler her ailede yaşanır' diyerek sözlerine devam eden Mutluer, 'Eğer sınırları zayıf, rollerin net olmadığı ve farklılaşmaya izin verilmeyen 'iç içe' bir aile yapısı varsa ya da sınırların çok katı olduğu, yetersiz ve sağlıksız bir iletişimin hakim olduğu 'kopuk' bir aile söz konusuysa çatışmalar ortaya çıkar. Böyle durumlarda aile terapisi ile uygun iletişim becerileri geliştirilerek aile sisteminin yeniden düzenlenmesi ve işlevsellik kazanması amaçlanır' açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
9 + 9 =Dünyada son zamanlarda gündemde olan salgın hastalıklar

Dünyada son zamanlarda gündemde olan salgın hastalıklar

Sağlıklı Gülüşler İçin Diş Bakımının Püf Noktaları Neler

Sağlıklı Gülüşler İçin Diş Bakımının Püf Noktaları Neler

Kronik yara bakımından önemli yenilik!

Kronik yara bakımından önemli yenilik!

REKLAM
Yeşil Çayın Yararları ve Zararları!

Yeşil Çayın Yararları ve Zararları!

Uyuşturucu Maddelerin Sağlığa Zararları

Uyuşturucu Maddelerin Sağlığa Zararları

Eris varyantında bu belirtilere dikkat!

Eris varyantında bu belirtilere dikkat!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Arşiv

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Paneli
İstanbul / Türkiye
info@haberpaneli.com